Horyniecki klimat ma cechy mikroklimatu, którego takie cechy jak: temperatura powietrza, wilgotność, ruch powietrza, promieniowanie cieplne, ciśnienie atmosferyczne, bardzo wyraźnie wywierają wpływ na samopoczucie człowieka. Nie tylko humor, ale i sprawność umysłu i ciała, co za tym idzie wpływ na zachowanie i poprawę zdrowia. Poniżej dokładniejsza rozprawa, ukazująca dowody na to, że Horyniecki mikroklimat na cechy niezwykłe i lecznicze.

Horyniec-Zdrój ma unikalny mikroklimat, który czeka na bardziej wnikliwe badania, tymczasem można na podstawie ogólnych obserwacji i wiadomości uzyskać obraz owego mikroklimatu i jego oddziaływania.

Większość ludzi, szczególnie starszych i tych co mają kłopoty z nadciśnieniem, zauważają, że to ciśnienie im się obniża, gdy przebywają w Horyńcu. Sprawia to, że często nadciśnieniowcy odkładają leki na nadciśnienie! Czy oddziałuje Horyniecki mikroklimat na tych, co z ciśnieniem kłopotów nie mają? W wielu przypadkach tak, ale w bardzo subtelny sposób. To subtelne oddziaływanie objawia się u niektórych ospałością, rozleniwieniem, czy też nawet po kilku dniach uspokojeniem. Skąd takie skutki?

Horyniecki mikroklimat to kombinacja wielu czynników. Na pewno ważnym czynnikiem jest fakt, że Horyniec leży w strefie, która charakteryzuje się największą liczbą dni słonecznych w skali całego kraju. Śmiało można nazwać te okolice „biegunem słońca” Polski. Jest to też bardzo dobra nowina dla pasjonatów obserwacji astronomicznych, gdyż małe zachmurzenie powoduje to, że jest dobra widoczność nieboskłonu. Dodatkowo brak w Horyńcu dużego kompleksu miejskiego powoduje, że łuna miejska nie rozświetla nieba i jest ono w nocy czarne. Dla amatorów opalania, małe zachmurzenie prognozuje dużo możliwości brania kąpieli słonecznych.

Małe zachmurzenie w stosunku do reszty kraju ma też bardzo ważny aspekt psychologiczny, gdyż pochmurne dni wpływają często negatywnie na samopoczucie człowieka. Słońce natomiast ma bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie, jednocześnie średnie temperatury letnie 18,1°C, mimo iż dość wysokie, to dzięki dużym kompleksom zieleni są pochłaniane i nieodczuwalne tak intensywnie jak w miastach. Na przykładzie Warszawy, która ma podobną średnią temperatur jak Horyniec 18°C – ze względu na efekt „miejskiej wyspy ciepła”, zabudowa miejska potrafi zmienić temperaturę nawet o 10°C.

Zima w Horyńcu dla kontrastu trwa dłużej niż w wielu miejscach kraju i w porównaniu z Warszawą jest o jeden stopień zimniejsza. Sam Horyniec, ponieważ leży na wysokości około 260 m n.p.m. w porównaniu z sąsiednimi wioskami, szczególnie Nowinami Horynieckimi, szybciej się ociepla na wiosnę. Ciekawym zjawiskiem charakteryzują się obrzeża Horyńca, szczególnie strona północna, w okolicy Nowin. Często na wiosnę, jadąc do tej wioski, można wjechać nagle z wiosny w zimę. Północne obrzeża, jako że w okolicy północno-wschodniej kilka kilometrów od Horyńca zaczyna się inna kraina geograficzna – Roztocze, są granicą przejściową nie tylko geograficzną, ale na powyższym przykładzie, bardzo widoczną granicą klimatyczną. Już nieznaczna zmiana wysokości oraz inne czynniki, powodują, że północno wschodnie obrzeża Horyńca na wczesną wiosnę mają nadal pokrywę śnieżną, która się zwiększa, gdy posuwamy się w stronę najbliższej kumulacji terenu. Najbliższą kumulację terenu mamy w Nowinach Horynieckich, wystarczy około 5 kilometrów, by wysokość podniosła się niemal o 100 metrów do 365 m n.p.m. Pas wzniesień Roztocza, ciągnący się od Lwowa, przez okolice Horyńca i dalej ukosem na północny zachód, tworzy ścianę o wysokości często nawet ponad 100 metrów różnicy wysokości względem Horyńca. Tymczasem południowo-zachodnia część ziemi Horynieckiej, charakteryzuje się klasyczną budową płaskowyżu i wysokość zaczyna łagodnie się obniżać. Usytuowanie Horyńca na pograniczu dwóch różnych krain geograficznych – Roztocza i Kotliny Sandomierskiej, musi skutkować powstaniem mikroklimatu. Dodatkowe czynniki wpływające na mikroklimat to umiejscowienie samej miejscowości, która znajduje się w ogromnej niecce. Z punktu wysokościowego w Nowinach Horynieckich, Horyniec wygląda, jakby był usytuowany w sporym kraterze.

Dzięki takiemu usytuowaniu, Horyniec jest miejscem zacisznym. Duży stopień zalesienia, sięgający na terenie gminy nawet 50%, powoduje to, że wiatr nie jest tutaj uciążliwy i wieje głównie z zachodu. Ponieważ teren jest urozmaicony, można znaleźć dużo dolin, występuje w Horyńcu 33% ciszy, mającej wpływ na osiadanie się mgieł nawet w centrum miejscowości.

Dzięki tak dużej ilości zalesionego terenu, klimat jest naturalnie regulowany przez zieleń. Lasy kumulują nadmiar ciepła, a niwelują nadmiar zimna. Pochłaniają też nadmiar wody i utrzymują wilgoć. Wpływają na odpowiednią wilgotność powietrza i nawet opady. Dodatkową ciekawostką tworzącą mikroklimat są olejki eteryczne, jakie wydzielają lasy sosnowe. Według fitoterapii, olejek eteryczny sosnowy pobudza wydzielanie śluzu i dezynfekuje drogi oddechowe.

Duża ilość lasów oczyszcza powietrze, ponieważ nie ma w tych okolicach przemysłu i większych „trucicieli”, stosunkowo czyste powietrze nabiera cech wręcz krystalicznych. Dodatkowo urozmaicone olejkami eterycznymi z lasów i łąk, musi mieć działanie oczyszczające i lecznicze. Szczególnym dowodem na niezwykłość tutejszego klimatu i powietrza ma występowanie od wieków niezmiennie na tym samym terenie lasów i mikroklimatu, jaki został stworzony przez przyrodę w ich obrębie. Poniżej mapa z zaznaczonymi terenami dziewiczymi, od zawsze zalesionymi:


Pokaż Miejsca ze środowiskiem leśnym pierwotnym na większej mapie